İş sağlığı ve güvenliği

İŞYERİ GÜVENLİĞİ HAKKINDA

Ülkemizde 2009 yılı itibari ile hayata geçmiş olan kısa adı ile OSGB olarak bildiğimiz Ortak Sağlık Güvenlik Birimi tek işçi dahi çalışanı olan işyerlerine iş güvenliği ve iş sağlığı konularında hizmet veren kuruluşlar olarak tanınmak da ve bu alanda hizmet vermektedirler. Bu hizmeti veren bu kuruluşların ne derece önemli bir iş yaptığı zaman içinde daha iyi anlaşılmış bir detaydır ve hizmet veren kuruluşlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen ve bakanlık bünyesine bağlı olarak hizmet veren kuruluşlardır.

Öncelikle Ortak Sağlık Güvenlik Birimi açarak hizmet vermeyi düşünen kişi ya da ortaklardan en az bir tanesinin A sınıfı İş Güvenliği, İşyeri Hekimliği ve bakanlığa düzenli olarak bilgi akışını sağlayan, işleyişi takip eden bir müdürün olması şartı aranmaktadır. Bu istenen şartlardan eksik olması durumunda kişi ya da ortaklara lisans verilmeyecek ve bu hizmet sektöründe yer alamayacaklardır. Bununla birlikte tüm hazırlıklarını yapmış kişi ya da ortakların bu hizmeti vereceği binanın da aranan şartlara uygun olması ayrıca gerekmektedir ve bu gereklilik yerine getirilmediği zaman da bu kuruluş açılamayacaktır. Lisans almak için gerekli görülen evraklar da eksik olmaması ve başta yatırılacak olan belli bir miktar ödeme konusu ve gereken ekibin kurulması gibi hazırlık süreci vardır. Tüm bu şartların sağlandığından emin olunan kuruluş için artık başvuru zamanı gelmiştir ve bununla ilgili gereken tüm evrak ve izlenecek yollar ayrıca incelenmelidir.

İş sağlığı ve güvenliğibiriminin önemi başlarda anlaşılmamış olsa da 2009 yılı itibariyle hayata geçirilen bu uygulamanın ne denli önemli bir uygulama olduğu zaman içinde anlaşılmıştır. Bu hizmeti vermek isteyen çok fazla sayıda istekli olsa da buna herkes hak kazanamamaktadır. Birim içinde çalışması zorunlu personeller konusunda işyerinin nevisine ve işin tehlikesine göre bir ya da daha fazla personel çalıştırması zorunlukları vardır, bu sebeple bu hizmeti veren birimleri çoğu saat başı bir çalışma politikası izleyerek haftalık ya da aylık periyotlar halinde ücretlendirme ile personel çalıştırmaktadırlar.

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply