Wilo servis

Doğalgaz hayatımıza girdiğinden beri şüphesiz çevre kirliliği ve fazla meşakkat çok daha fazla azaldı. Bunun nedeni yakımında ortaya çıkan gazların zararsız, dönüşümün çok fazla olması. Bundan dolayı şuan en iyi alternatif olarak doğalgazı kullanıyoruz. Tabii ki çevreye yine bu gazı kullanarak zarar verdiğimiz bir kesin çünkü işlenirken ayrı bir kirlilik, dağıtımı yapılırken ayrı bir kirlilik, boru döşeniyor ayrı bir çevre kirliliği fakat kullanım açısından bundan önce ki kömüre oranla kat ve kat daha zararsız. Pekala bugünkü konumuza geldiğimiz de yani başlıktan anlayacağınız üzere doğalgazın İstanbul’da ki tarihini biliyor muyuz? -Evet, bende öyle sanmıştım ondan dolayı bugün sizlere İstanbul’un doğalgaz ile tanışmasını anlatacağım, detayları paylaşacağım.

Doğalgazın Yaygınlaşma Nedeni

Doğalgazın yaygınlaşmaları Wilo firması sayesinde olmuştur. Bunun en temel nedeni firmanın kombilerde kullanılan pompa sistemini bulmuş olmasıdır. Bu sebepten dolayı yaygınlaşma ve popülerleşme artmış, uygun maliyetten dolayı üretimleri de artmıştır. Bununla birlikte firma hem ısınma sanayine hem de kendi içinde wilo yetkili servis ağına sahip olmuştur. Wilo servis ne kadar popüler olsa da sektöre sonradan giren başarılı firmalardan dolayı daha sonra ününü paylaştırmak durumunda kalmıştır.

Doğalgazın İstanbul’da ki Tarihçesi

Doğalgaz bilindiği üzere çeşitli mukaveleler, anlaşmalar ve yapılan boru hatlarıyla İstanbul’a 25 Aralık 1986 yılında taşındı. Taşıma işini devlete bağlı olan İGDAŞ yani İstanbul Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketi üstlendi. Kuruluşunda birçok vakıf görev aldı, pay aldı. Tarihçesi ise direkt olarak kendi kaynaklarında şu şekilde; ”

İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (İGDAŞ), 25 Aralık 1986 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT ve bazı iştiraklerin katılımıyla kuruldu. İstanbul’u kirli havadan kurtarmak amacıyla kurulan İGDAŞ, şehrin yakıt ihtiyacını, çevre ve insan sağlığına en uygun ve en ekonomik enerji kaynağı olan doğalgaz ile karşılamaya başladı.

 

Bu karara istinaden İstanbul’da İETT bünyesinde fizibilite çalışmaları başlatıldı ve alınan teklifler incelendikten sonra, konunun ülkemizde yeni olması sebebiyle Mayıs 1987’de, İstanbul doğalgaz sisteminin malzeme ve işçiliği Fransız SAE firması ile Alarko konsorsiyumuna ihale edildi. 1989 yılında başlanan çalışmalar neticesinde abonelere ilk doğalgaz Kadıköy ilçesinde, Ocak 1992’de verildi. Konsorsiyum tarafından gerçekleştirilen yatırımın birinci bölümü Mayıs 1993’te tamamlandı. Daha sonraki çalışmalar İGDAŞ bünyesinde yürütülmeye başlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bilinen en temiz fosil yakıt olması ve şehrin hava kirliliğinin azaltılmasına yapacağı olumlu katkı nedeniyle doğalgaz kullanımını yaygınlaştırmayı öncelikli hedef olarak belirledi.  Bu hedef doğrultusunda, doğalgaz ulaştırılan yerlerde kullanımının zorunlu hale getirilmesi için İl Mahalli Çevre Kurulu’nca 30.11.1994 tarih 5 sayılı, 26.01.1995 tarih ve 1 sayılı,  İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nce 28.06.1995 tarih ve 7 sayılı kararlar alındı.

27 Mart 1994 seçimlerinden sonra iş başına gelen yeni yönetimin ilk hedefi yatırımlara hız vermek ve halkı doğalgaz kullanımı konusunda bilinçlendirmek oldu. Takip eden süreçte yeni yönetimin benimsediği anlayışla, İstanbul halkına en iyi şekilde hizmet vermek için yapılan çalışmalar, İGDAŞ’ın dünya standartlarını yakalamasını sağladı.”

 

 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply